OFICJALNA STRONA
#BudujemySilnaSpolecznosc
Zakochaj się w Warszawie Fundacja Hutnik Warszawa Bielany
0

Zasady rozgrywek


Zwycięzca IV ligi mazowieckiej awansuje do III ligi, grupy I.

Na liczbę spadkowiczów z IV ligi wpływ mają pośrednio spadki z II ligi i bezpośrednio z III ligi. Im więcej spadnie z II ligi drużyn z województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (czyli tych, które składają się na III ligę, grupę I) i klubów z województwa mazowieckiego z III ligi, tym większa będzie strefa spadkowa w IV lidze.

W II lidze występują cztery drużyny z czterech interesujących nas województw: ŁKS II Łódź, Olimpia Elbląg, Stomil Olsztyn i Pogoń Siedlce. Z II ligi spadają cztery zespoły.

Z III ligi obligatoryjnie spadają zespoły od 16. miejsca włącznie. Zwycięzca III ligi uzyska awans do II ligi. Dodatkowo liczba spadkowiczów w III lidze może powiększyć się o cztery drużyny, jeśli z II ligi zdegradowane zostaną któreś z w/w klubów. Wtedy najgorszy scenariusz (gdy spadną cztery zespoły z czterech województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego z II ligi) przewiduje spadek w III lidze drużyn od 12. miejsca. W III lidze rywalizuje osiem zespołów z województwa mazowieckiego (Victoria Sulejówek, Broń Radom, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Mławianka Mława, Legia II Warszawa, Pilica Białobrzegi, Legionovia Legionowo i Pogoń Grodzisk Mazowiecki). Potencjalnie cała strefa spadkowa może składać się z klubów z Mazowsza.

IV liga w sezonie 2024/25 liczyć będzie jedną 18-zespołową grupę. Awans do IV ligi uzyskają cztery drużyny (po dwa najlepsze kluby z obu grupy V ligi). Zakładając pesymistyczny scenariusz, w którym z III ligi zdegradowanych zostałoby siedem klubów z Mazowsza, w IV lidze pozostanie siedem wolnych miejsc. Jedno miejsce stworzy mistrz IV ligi. Wobec tego w najgorszym wypadku z IV ligi spadną zespoły z miejsc 9-18. Z kolei najlepszy scenariusz przewiduje brak spadków z III ligi. Co oznacza, że w IV lidze wolnych byłoby 14 miejsc, a więc zostałyby zdegradowane zespoły z pozycji 16-18.

Po każdej kolejce będę aktualizował sytuacje ze spadkami, co będzie można zobaczyć w tabeli w podstronie „Tabela” (kolor czerwony przy spadku, pomarańczowy przy barażu).

Aktualna sytuacja:

W II lidze w strefie spadkowej znajduje się Stomil Olsztyn.

W związku z powyższym strefa spadkowa w III lidze to miejsca 15-18. W III lidze zagrożeni degradacją są Mławianka Mława, Legionovia Legionowo i Pilica Białobrzegi.

Oznacza to, że z IV ligi spadłyby zespoły z miejsc 13-18.

SPONSORZY
PATRONAT MEDIALNY
PARTNERZY