OFICJALNA STRONA
#BudujemySilnaSpolecznosc

Zasady rozgrywek


Zwycięzcy trzech grup IV ligi zmierzą się w barażu o awans do III ligi (odbędzie się jeden mecz, bez rewanżu).

Na liczbę spadkowiczów z IV ligi wpływ mają pośrednio spadki z II ligi i bezpośrednio z III ligi. Im więcej spadnie z II ligi drużyn z województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (czyli tych, które składają się na III ligę) i klubów z województwa mazowieckiego z III ligi, tym większa będzie strefa spadkowa w IV lidze.

W II lidze występują cztery drużyny z czterech interesujących nas województw: Wigry Suwałki, Olimpia Elbląg, Znicz Pruszków i Pogoń Siedlce. Strefa spadkowa w II lidze to miejsca 17-19.

Z III ligi obligatoryjnie spadają zespoły od 16. miejsca włącznie. Zwycięzca III ligi uzyska awans do II ligi. Dodatkowo liczba spadkowiczów w III lidze może powiększyć się o trzy drużyny, jeśli z II ligi zdegradowane zostaną któreś z w/w klubów. Wtedy najgorszy scenariusz (gdy spadną trzy zespoły z czterech województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego z II ligi) przewiduje spadek w III lidze drużyn od 13. miejsca. W III lidze rywalizuje osiem zespołów z województwa mazowieckiego (Legia II Warszawa, Polonia Warszawa, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Ursus Warszawa, Broń Radom, Pogoń Grodzisk Mazowiecki, Błonianka Błonie i Legionovia Legionowo). Potencjalnie wszystkie kluby z Mazowsza mogą spaść z III ligi.

IV liga w sezonie 2021/22 liczyć będzie dwie grupy po 16 zespołów. Do IV ligi awans uzyska sześciu mistrzów Lig Okręgowych oraz trzech zwycięzców barażu o awans, w których zagrają wicemistrzowie okręgówek. Zakładając pesymistyczny scenariusz, w którym z III ligi zdegradowanych zostałoby osiem klubów z Mazowsza, łącznie trzeba w IV lidze zrobić miejsce dla siedemnastu zespołów. Jedno miejsce stworzy jeden z mistrzów grup IV ligi, który awansuje po barażu do III ligi. Wobec tego w najgorszym wypadku z IV ligi spadną zespoły z miejsc 7-14, a drużyny z 6. miejsc zagrają baraż o utrzymanie, z których tylko zwycięzca utrzyma się w lidze. Z kolei najlepszy scenariusz przewiduje brak spadków z III ligi. Co oznacza, że w IV lidze trzeba byłoby zrobić miejsce dla dziewięciu drużyn (beniaminków). Jedno miejsce stworzy awansujący, a kolejne – zespoły zdegradowane z pozycji 9-14.

Podsumowując, najgorszy scenariusz zakłada spadek z IV ligi z obu grup drużyn z lokat 7-14 oraz baraż klubów z 6. miejsc. Natomiast najbardziej optymistyczny wariant przewiduje degradacje zespołów z pozycji 9-14.

Po każdej kolejce będę aktualizował sytuacje ze spadkami, co będzie można zobaczyć w tabeli w podstronie „Tabela” (kolor czerwony przy spadku, pomarańczowy przy barażu).

Aktualna sytuacja:

W II lidze w strefie spadkowej jest Olimpia Elbląg.

W związku z powyższym w III lidze zagrożone spadkiem są zespoły z miejsc 15-22. W strefie spadkowej znajdują się dwa zespołu z województwa mazowieckiego: Broń Radom i Ursus Warszawa. Oznacza to, że z IV ligi spadłyby drużyny z miejsc 9-14, a kluby z 8. lokat rozegrałyby baraże o dwa wolne miejsca.

SPONSORZY
PATRONAT MEDIALNY
PARTNERZY