OFICJALNA STRONA
#BudujemySilnaSpolecznosc

Zasady rozgrywek


Zwycięzcy obu grup IV ligi zmierzą się w barażu o awans do III ligi (odbędzie się mecz i rewanż).

Na liczbę spadkowiczów z IV ligi wpływ mają pośrednio spadki z II ligi i bezpośrednio z III ligi. Im więcej spadnie z II ligi drużyn z województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (czyli tych, które składają się na III ligę, grupę I) i klubów z województwa mazowieckiego z III ligi, tym większa będzie strefa spadkowa w IV lidze.

W II lidze występuje siedem drużyn z czterech interesujących nas województw: Wigry Suwałki, Sokół Ostróda, Znicz Pruszków, Pogoń Siedlce, Pogoń Grodzisk Mazowiecki, Olimpia Elbląg i GKS Bełchatów. Strefa spadkowa w II lidze to pozycje 15-18.

Z III ligi obligatoryjnie spadają zespoły od 16. miejsca włącznie. Przejściowo w obecnym sezonie III liga liczy 19 klubów, od następnego będzie 18 drużyn. Zwycięzca III ligi uzyska awans do II ligi. Dodatkowo liczba spadkowiczów w III lidze może powiększyć się o cztery drużyny, jeśli z II ligi zdegradowane zostaną któreś z w/w klubów. Wtedy najgorszy scenariusz (gdy spadną cztery zespoły z czterech województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego z II ligi) przewiduje spadek w III lidze drużyn od 12. miejsca. W III lidze rywalizuje osiem zespołów z województwa mazowieckiego (Legia II Warszawa, Pilica Białobrzegi, Broń Radom, Legionovia Legionowo, Polonia Warszawa, Błonianka Błonie, Świt Nowy Dwór Mazowiecki i Ursus Warszawa). Potencjalnie wszystkie kluby z Mazowsza mogą spaść z III ligi.

IV liga w sezonie 2022/23 liczyć będzie jedną 18-zespołową grupę. Między IV ligą a Ligą Okręgową utworzona zostanie V liga z dwoma grupami (północ, południe). Najlepsze drużyny z Ligi Okręgowej uzyskają awans do nowej V ligi. Zakładając pesymistyczny scenariusz, w którym z III ligi zdegradowanych zostałoby osiem klubów z Mazowsza, w IV lidze pozostanie dziesięć wolnych miejsc. Jedno miejsce stworzy jeden z mistrzów grup IV ligi, który awansuje po barażu do III ligi. Wobec tego w najgorszym wypadku z IV ligi spadną zespoły z miejsc 7-18, a drużyny z 6. miejsc zagrają baraż o utrzymanie. Z kolei najlepszy scenariusz przewiduje brak spadków z III ligi. Co oznacza, że w IV lidze wolnych byłoby 18 miejsc, a więc zostałyby zdegradowane zespoły z pozycji 11-18, a kluby z 10. miejsc rozegrałyby baraż o utrzymanie.

Po każdej kolejce będę aktualizował sytuacje ze spadkami, co będzie można zobaczyć w tabeli w podstronie „Tabela” (kolor czerwony przy spadku, pomarańczowy przy barażu).

Aktualna sytuacja:

Z II ligi spadły trzy zespoły z czterech interesujących województw: Pogoń Grodzisk Mazowiecki, GKS Bełchatów i Sokół Ostróda. Jednak GKS Bełchatów wycofał się z rozgrywek i w przyszłym sezonie zagra w IV lidze, wobec czego nie powiększa grona spadkowiczów w III lidze.

W związku z powyższym strefa spadkowa w III lidze to na pewno miejsca 14-19. Z Mazowsza zagrożona spadkiem jest Pilica Białobrzegi.

Oznacza to, że strefa spadkowa w IV lidze to miejsca 10-18.

SPONSORZY
PATRONAT MEDIALNY
PARTNERZY