OFICJALNA STRONA
#BudujemySilnaSpolecznosc

Zasady rozgrywek


Do Ligi Okręgowej awans uzyskają po dwa najlepsze zespoły z każdej z czterech grup A Klasy, łącznie osiem drużyn. Na ilość spadkowiczów z A Klasy wpływ mają pośrednio spadki z II, III i z IV ligi oraz bezpośrednio spadki z Ligi Okręgowej.

Zwycięzcy grup IV ligi zmierzą się w barażu o awans do III ligi. Na ilość spadkowiczów z IV ligi wpływ mają pośrednio spadki z II ligi i bezpośrednio z III ligi. Im więcej spadnie z II ligi drużyn z województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (czyli tych, które składają się na III ligę) i klubów z województwa mazowieckiego z III ligi, tym większa będzie strefa spadkowa w IV lidze.

W II lidze występuje sześć drużyn z czterech interesujących nas województw: Pogoń Siedlce, GKS Bełchatów, Olimpia Elbląg, Radomiak Radom, Znicz Pruszków i Widzew Łódź. Strefa spadkowa w II lidze to miejsca 15-18.

Z III ligi obligatoryjnie spadają zespoły od 16. miejsca włącznie. Zwycięzca III ligi uzyska awans do II ligi. Dodatkowo ilość spadkowiczów w III lidze może powiększyć się o cztery drużyny, jeśli z II ligi zdegradowane zostaną w/w kluby. Wtedy najgorszy scenariusz (gdy spadną cztery zespoły z czterech województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego z II ligi) przewiduje spadek w III lidze drużyn od 12. miejsca. W III lidze rywalizuje siedem zespołów z województwa mazowieckiego (Legionovia Legionowo, Legia II Warszawa, Polonia Warszawa, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Ursus Warszawa, Victoria Sulejówek i Broń Radom). Potencjalnie wszystkie kluby z Mazowsza mogą spaść z III ligi.

Do IV ligi awans uzyska sześciu mistrzów Lig Okręgowych oraz trzech zwycięzców barażu o awans, w których zagrają wicemistrzowie okręgówek. Zakładając pesymistyczny scenariusz, w którym z III ligi zdegradowanych zostałoby siedem klubów z Mazowsza, łącznie trzeba w IV lidze zrobić miejsce dla szesnastu zespołów. Jedno miejsce stworzy jeden z mistrzów grup IV ligi, który awansuje po barażu do III ligi. Wobec tego w najgorszym wypadku z IV ligi spadną zespoły z miejsc 10-16, a drużyny z 9. miejsc zagrają baraż o utrzymanie. Z kolei najlepszy scenariusz przewiduje brak spadków z III ligi. Co oznacza, że w IV lidze trzeba byłoby zrobić miejsce dla dziewięciu drużyn (beniaminków). Jedno miejsce stworzy awansujący, a kolejne – zespoły zdegradowane z pozycji 13-16.

Podsumowując, najgorszy scenariusz zakłada spadek z IV ligi z obu grup drużyn z lokat 10-16 oraz baraż klubów z 9. miejsc. Natomiast najbardziej optymistyczny wariant przewiduje degradacje zespołów z pozycji 13-16.

W dwóch grupach IV ligi jest 16 zespołów z okręgu warszawskiego (w grupie południowej - 10, w grupie północnej - 6). W najgorszym wypadku może spaść maksymalnie 14 zespołów z okręgu warszawskiego z IV ligi do Ligi Okręgowej. W najgorszym wypadku z Ligi Okręgowej może spaść 16 klubów, po osiem zespołów z każdej z grup. Z Ligi Okręgowej spadnie tyle drużyn, aby po uzupełnieniu przez spadkowiczów z IV ligi i ośmiu beniaminków z czterech grup A Klasy, były dwie grupy po 16 klubów. W Lidze Okręgowej wolne miejsca stworzy dwóch awansujących oraz możliwie dwóch zwycięzców barażu o awans do IV ligi (w zależności od losowania, czy np. wicemistrzowie grup warszawskich trafią na siebie oraz od ich rezultatu). W najgorszym przypadku, gdy spadnie 14 zespołów z okręgu warszawskiego z IV ligi oraz gdy awans uzyskają tylko mistrzowie grup, to spadnie z obu grup 20 drużyn, czyli lokaty 7-16. Z kolei najlepszy scenariusz przewiduje, że żaden zespół z okręgu warszawskiego nie zostanie zdegradowany z IV ligi, a wicemistrzowie awansują po barażach do IV ligi. Taki scenariusz oznaczałby, że z Ligi Okręgowej spadłyby kluby z miejsc 15-16.

Do warszawskiej A Klasy awans uzyska ośmiu beniaminków, po dwa najlepsze zespoły z czterech grup B Klasy. Z A Klasy spadnie tyle drużyn, żeby po uzupełnieniu przez spadkowiczów z Ligi Okręgowej i beniaminków, były cztery grupy po 14 drużyn. W najgorszym wypadku w warszawskiej A Klasie trzeba będzie zrobić miejsce dla 20 spadkowiczów i 8 beniaminków. Wolne miejsce stworzą mistrzowie i wicemistrzowie grup, czyli awansujący do Ligi Okręgowej. Wobec czego w A Klasie będzie mogło pozostać łącznie 36 drużyn. Oznacza to, że spadłyby kluby z miejsc 10-14. Najlepszy scenariusz przewiduje, że z Ligi Okręgowej spadną cztery zespoły. Wtedy z A Klasy spadłyby drużyny z ostatnich pozycji.

Podsumowując, najgorszy scenariusz zakłada spadek z warszawskiej A Klasy z czterech grup drużyn z lokat 10-14. Natomiast najbardziej optymistyczny wariant przewiduje degradacje klubów z ostatnich pozycji.

Po każdej kolejce będę aktualizował sytuacje ze spadkami, co będzie można zobaczyć w tabeli w podstronie „Tabela” (kolor czerwony przy spadku, pomarańczowy przy barażu).

Aktualna sytuacja:

W II lidze w strefie spadkowej nie ma żadnego zespołu z interesujących nas województw.

Wobec powyższego zagrożone degradacją w III lidze są zespoły z miejsc 16-18. W strefie spadkowej jest obecnie Victoria Sulejówek.

W związku z tym strefa spadkowa w IV lidze to pozycje 13-16, a 12. lokata oznacza baraż o utrzymanie. Zagrożone spadkiem są trzy zespoły z okręgu warszawskiego: z grupy południowej Wilga Garwolin i Perła Złotokłos, a miejsca barażowe zajmują Sparta Jazgarzew i Ożarowianka Ożarów Mazowiecki, więc z okręgu warszawskiego mogą spaść trzy drużyny.

Oznacza to, że z Ligi Okręgowej spadłyby kluby z pozycji 13-16, a drużyny z 12. lokat rozegrałyby baraż o utrzymanie.

Wobec powyższego w A Klasie trzeba będzie zrobić miejsce dla 10 spadkowiczów i 8 beniaminków. Oznacza to, że zdegradowane zostałyby zespoły z miejsc 13-14, a kluby z 12. lokat rozegrałyby baraże o jedno wolne miejsca.

SPONSORZY
PATRONAT MEDIALNY
PATNERZY