OFICJALNA STRONA
#BudujemySilnaSpolecznosc

Zasady rozgrywek


Zwycięzcy grup IV ligi zmierzą się w barażu o awans do III ligi. Na liczbę spadkowiczów z IV ligi wpływ mają pośrednio spadki z II ligi i bezpośrednio z III ligi. Im więcej spadnie z II ligi drużyn z województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (czyli tych, które składają się na III ligę) i klubów z województwa mazowieckiego z III ligi, tym większa będzie strefa spadkowa w IV lidze.

W II lidze występuje pięć drużyn z czterech interesujących nas województw: Pogoń Siedlce, Olimpia Elbląg, Znicz Pruszków, Widzew Łódź i Legionovia Legionowo. Strefa spadkowa w II lidze to miejsca 15-18.

Z III ligi obligatoryjnie spadają zespoły od 16. miejsca włącznie. Zwycięzca III ligi uzyska awans do II ligi. Dodatkowo liczba spadkowiczów w III lidze może powiększyć się o cztery drużyny, jeśli z II ligi zdegradowane zostaną w/w kluby. Wtedy najgorszy scenariusz (gdy spadną cztery zespoły z czterech województw: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego z II ligi) przewiduje spadek w III lidze drużyn od 12. miejsca. W III lidze rywalizuje sześć zespołów z województwa mazowieckiego (Legia II Warszawa, Polonia Warszawa, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Ursus Warszawa, Broń Radom i Pogoń Grodzisk Mazowiecki). Potencjalnie wszystkie kluby z Mazowsza mogą spaść z III ligi.

Do IV ligi awans uzyska sześciu mistrzów Lig Okręgowych oraz trzech zwycięzców barażu o awans, w których zagrają wicemistrzowie okręgówek. Zakładając pesymistyczny scenariusz, w którym z III ligi zdegradowanych zostałoby siedem klubów z Mazowsza, łącznie trzeba w IV lidze zrobić miejsce dla szesnastu zespołów. Jedno miejsce stworzy jeden z mistrzów grup IV ligi, który awansuje po barażu do III ligi. Wobec tego w najgorszym wypadku z IV ligi spadną zespoły z miejsc 10-16, a drużyny z 9. miejsc zagrają baraż o utrzymanie. Z kolei najlepszy scenariusz przewiduje brak spadków z III ligi. Co oznacza, że w IV lidze trzeba byłoby zrobić miejsce dla dziewięciu drużyn (beniaminków). Jedno miejsce stworzy awansujący, a kolejne – zespoły zdegradowane z pozycji 13-16.

Podsumowując, najgorszy scenariusz zakłada spadek z IV ligi z obu grup drużyn z lokat 10-16 oraz baraż klubów z 9. miejsc. Natomiast najbardziej optymistyczny wariant przewiduje degradacje zespołów z pozycji 13-16.

Po każdej kolejce będę aktualizował sytuacje ze spadkami, co będzie można zobaczyć w tabeli w podstronie „Tabela” (kolor czerwony przy spadku, pomarańczowy przy barażu).

Aktualna sytuacja:

W II lidze w strefie spadkowej znajduje się Legionovia Legionowo.

Wobec powyższego zdegradowane z III ligi zostałyby zespoły z miejsc 15-18. W strefie spadkowej znajduje się Polonia Warszawa.

W związku z tym strefa spadkowa w IV lidze to pozycje 13-16, a 12. lokata oznacza baraż o utrzymanie.

SPONSORZY
PATRONAT MEDIALNY
PATNERZY